PROGRAM PRO VÝSTAVNÍ SÍŇ CHRUDIM na rok 2018

IVANA ŠTENCLOVÁ

15. listopadu - 31. prosinec 2017 | 9. ledna - 21. ledna 2018

Absolventka Akademie výtvarných umění, ateliéru Jitky Svobodové, výtvarnice Ivana Štenclová (1980) se v rámci své tvorby věnuje především portrétu a figuře, přičemž se stále nemůže nasytit možností, které tato témata nabízejí. Vinou se jako Ariadnina nit celou její tvorbou, jež zahrnuje kresby tužkou, fixy, malby vykapávané injekční stříkačkou, obrazy splétané z provazů, kabelů a drátů, až po díla vypalovaná laserem do plechové či dřevěné matrice. Výstava s pracovním názvem „Ab ovo“ na podzim roku 2017 představí retrospektivní shrnutí autorčiny pestré, avšak koherentní a invenční tvorby.

 

JAN VYTISKA

7. března 2018 – 22. dubna 2018

kurátorka: Martina Vítková

Apokalypsa, černé historky, Villonovy středověké balady o psancích, Krakonoš jako Chewbacca z Hvězdných válek, to vše lze najít v malbě a videích mladého umělce Jana Vytisky, absolventa ostravské Fakulty umění.

Už jen názvy jeho výstav zní v překomplikovaném světě současného umění autenticky: Tak špatný jsi, jak praví klepy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde (The Chemistry Gallery, Praha 2016); Mým očím nutno stále házeti potravu, (Industrial Gallery, Ostrava 2015); Mám lepší hříchy, než jsou ty vaše (GAVU, Cheb 2013).

Vytiska patří k malířům vypravěčům, jeho plátna jsou plná příběhů, černého humoru a nebezpečných tajemství. Nezapře obdiv k tradici české kresby Josefa Lady či Jiřího Trnky, ale také k nové filmové vlně 60. let s její zálibou v absurdním humoru. Nápadný je filmový jazyk obrazů, či v souvislosti s jeho dílem často zmiňovaný magický realismus, který je však spíše krutodivným realismem post-apokalyptickým, jaký můžeme potkat u Cormaca McCarthyho na Cestě. Vytiskovy obrazy tak představují peklo v jeho svěží kráse, jíž je mediální říše současnosti.

PAULINA SKAVOVA

25. dubna 2018 – 3. června 2018

kurátorka: Martina Vítková

Výstava ukáže šíři tvorby absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Pauliny Skavové, která se věnuje volné tvorbě a realizacím ve veřejném prostoru. Paulina Skavova je figurální sochařka, která s tématem i materiálem pracuje velkoryse, ať už jde o boxy se spodním prádlem z bažantího peří nebo o monumentální realizace. Pochází z Trutnovska, kde se její práce projevuje opravdu výrazně: v Rybrcoulovi, trutnovských dracích a v relativně bezkonfliktní zvířecí plastice se jí povedlo vyvážit seriózní modelaci s vtipem a lehkou nadsázkou, čímž nepochybně kráčí ve stopách svého profesora Karla Nepraše. Ve volné tvorbě je odvážná, její témata jsou genderová i vyzývavě erotizovaná, ať už jde o cyklus polopostav žen – antilopích trofejí nebo o Sněhurku. Avšak nezůstává jen ve feminní poloze, vedle lovu se zabývá i sportem, a ne jen tak ledajakým, ale tím nejmužnějším, tedy střelbou a boxem. Všechny zmíněné okruhy její tvorby se objeví na její samostatné, retrospektivní výstavě.

 

XENIA HOFFMEISTEROVÁ

19. září 2018 – 25. října 2018

kurátorka: Kateřina Tučková

Tvorba pražské umělkyně Xenie Hoffmeisterové se rozprostírá napříč médii a žánry. Autorka začínala po studiích na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze jako scénografka a kostýmní výtvarnice, v malbě se školila pod vedením Oldřicha Smutného, avšak dnes se publiku představuje nejen jako malířka a grafička, ale také jako autorka podivuhodných objektů a instalací komorního i monumentálního rázu. Ať už však její práce existují na papíře, na plátně nebo ve třech dimenzích ve výstavních institucích či ve veřejném prostoru, lze v nich obdivovat nespoutanou, surrealismem podněcovanou fantazii, nápadité zpracování a dokonalé řemeslné uchopení. Ve Výstavní síni Chrudim se autorka představí na výstavě mapující poslední pětiletí její tvorby.

 

LUBOMÍR TYPLT

30. října 2018 – 1. prosince 2018

kurátorka: Martina Vítková

Na středoevropské umělecké scéně nepřehlédnutelný expresivní malíř Lubomír Typlt se chystá v Chrudimi vystavovat své monumentální obrazy na motivy pubertálního světa. Přilákal ho sem světelný prostor výstavního sálu ve funkcionalistickém divadle Karla Pippicha podobný pražské Městské knihovně.

Lubomír Typlt se v roce 1975 narodil v Jilemnici, vyrostl v Nové Pace, v kraji horských blouznivců. Jedním z jeho bratrů je básník Jaromír Typlt. Část své kariéry realizuje v Německu, kde také studoval. Nejprve absolvoval slavnou pražskou Hollarku a byl žákem Jiřího Načeradského na brněnské FAVU. Pokračoval na Kunstakademii v Düsseldorfu, kde měl to štěstí potkávat profesory Markuse Lüpertze, Gerharda Merze a A. R. Pencka. S dvěma z nich později společně vystavoval.

Typlt je figurálním malířem, který občas učiní smysluplnou odbočku ke geometrické abstrakci a objektům, či instalacím složeným z běžných předmětů jasných a razantních tvarů, z kol, barelů, konvic nebo deštníků. Je také členem hudebního uskupení WWW, pro něž píše texty.

Název chrudimské výstavy Chtěl bych pomoci slunci hořet je převzat z autorovy básně – textu z právě vycházející desky. Pozornost si Typlt získal velmi záhy svým sebejistým a expandujícím rukopisem a provokativními tématy. Od mrtvé kočky, kterou našel na u cesty, se přesunul k Pinocchiovi a rytířům. Nejsoučasnější je téma zlobivých dětí, často sestavovaných do kompozic s názvem Založíme vlastní stát, Velká panika, Parlament nebo Kontrarevolucionářky.

Výrazně barevná, neklidně dynamická plátna Lubomíra Typlta z posledních tří let ovládnou výstavní síň v Pippichově divadle od 31. října 2018.