PROGRAM PRO VÝSTAVNÍ SÍŇ CHRUDIM na rok 2018

IVANA ŠTENCLOVÁ

15. listopadu - 31. prosinec 2017 | 9. ledna - 21. ledna 2018
 
Absolventka Akademie výtvarných umění, ateliéru Jitky Svobodové, výtvarnice Ivana Štenclová (1980) se v rámci své tvorby věnuje především portrétu a figuře, přičemž se stále nemůže nasytit možností, které tato témata nabízejí. Vinou se jako Ariadnina nit celou její tvorbou, jež zahrnuje kresby tužkou, fixy, malby vykapávané injekční stříkačkou, obrazy splétané z provazů, kabelů a drátů, až po díla vypalovaná laserem do plechové či dřevěné matrice. Výstava s pracovním názvem „Ab ovo“ na podzim roku 2017 představí retrospektivní shrnutí autorčiny pestré, avšak koherentní a invenční tvorby.
 

JAN VYTISKA 

7. března 2018 – 22. dubna 2018

kurátorka: Martina Vítková
 
Apokalypsa, černé historky, Villonovy středověké balady o psancích, Krakonoš jako Chewbacca z Hvězdných válek, to vše lze najít v malbě a videích mladého umělce Jana Vytisky, absolventa ostravské Fakulty umění.
 
Už jen názvy jeho výstav zní v překomplikovaném světě současného umění autenticky: Tak špatný jsi, jak praví klepy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde (The Chemistry Gallery, Praha 2016); Mým očím nutno stále házeti potravu, (Industrial Gallery, Ostrava 2015); Mám lepší hříchy, než jsou ty vaše (GAVU, Cheb 2013).
 
Vytiska patří k malířům vypravěčům, jeho plátna jsou plná příběhů, černého humoru a nebezpečných tajemství. Nezapře obdiv k tradici české kresby Josefa Lady či Jiřího Trnky, ale také k nové filmové vlně 60. let s její zálibou v absurdním humoru. Nápadný je filmový jazyk obrazů, či v souvislosti s jeho dílem často zmiňovaný magický realismus, který je však spíše krutodivným realismem post-apokalyptickým, jaký můžeme potkat u Cormaca McCarthyho na Cestě. Vytiskovy obrazy tak představují peklo v jeho svěží kráse, jíž je mediální říše současnosti.


PAULINA SKAVOVA

25. dubna 2018 – 3. června 2018 
 
kurátorka: Martina Vítková 
 
Výstava ukáže šíři tvorby absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Pauliny Skavové, která se věnuje volné tvorbě a realizacím ve veřejném prostoru. Paulina Skavova je figurální sochařka, která s tématem i materiálem pracuje velkoryse, ať už jde o boxy se spodním prádlem z bažantího peří nebo o monumentální realizace. Pochází z Trutnovska, kde se její práce projevuje opravdu výrazně: v Rybrcoulovi, trutnovských dracích a v relativně bezkonfliktní zvířecí plastice se jí povedlo vyvážit seriózní modelaci s vtipem a lehkou nadsázkou, čímž nepochybně kráčí ve stopách svého profesora Karla Nepraše. Ve volné tvorbě je odvážná, její témata jsou genderová i vyzývavě erotizovaná, ať už jde o cyklus polopostav žen – antilopích trofejí nebo o Sněhurku. Avšak nezůstává jen ve feminní poloze, vedle lovu se zabývá i sportem, a ne jen tak ledajakým, ale tím nejmužnějším, tedy střelbou a boxem. Všechny zmíněné okruhy její tvorby se objeví na její samostatné, retrospektivní výstavě. 
 

XENIA HOFFMEISTEROVÁ

19. září 2018 – 25. října 2018 
 
kurátorka: Kateřina Tučková
 
Tvorba pražské umělkyně Xenie Hoffmeisterové se rozprostírá napříč médii a žánry. Autorka začínala po studiích na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze jako scénografka a kostýmní výtvarnice, v malbě se školila pod vedením Oldřicha Smutného, avšak dnes se publiku představuje nejen jako malířka a grafička, ale také jako autorka podivuhodných objektů a instalací komorního i monumentálního rázu. Ať už však její práce existují na papíře, na plátně nebo ve třech dimenzích ve výstavních institucích či ve veřejném prostoru, lze v nich obdivovat nespoutanou, surrealismem podněcovanou fantazii, nápadité zpracování a dokonalé řemeslné uchopení. Ve Výstavní síni Chrudim se autorka představí na výstavě mapující poslední pětiletí její tvorby.
 

LUBOMÍR TYPLT

listopad / prosinec 2018
 
kurátorka: Martina Vítková 
 
Malíř Lubomír Typlt patří k nejvýraznějším představitelům současné expresivní malby, v níž mísí české a německé vlivy, neboť po studiích u Jiřího Načeradského na Fakultě výtvarných umění v Brně, čerpal mezi lety 1998 a 2005 podněty ze studia na Kunstkademie v Düsseldorfu, konkrétně v ateliérech Markuse Lüpertze a Gerharda Mertze. Českému publiku se pak pravidelně představuje na samostatných i kolektivních výstavách, z nichž nejvýznamnější se uskutečnila v roce 2013 v pražské Galerii Rudolfinum. Ve Výstavní síni Chrudim se představí sérií maleb z posledních pěti let a provede tak návštěvníka několika svými osobitě propracovávanými tematickými okruhy