Lubomír Typlt

výstava
Datum: Úterý, 30. října 2018 v 17:00 hodin
Místo: Výstavní síň v Divadle Karla Pippicha

Kompletní video z vernisáže na 1. pozici.

Pozvánka na vernisáž a výstavu na 2. pozici.

Vernisáž výstavy v úterý 30. října 2018 v 17 hodin.

Výstavu uvede Kateřina Tučková, kurátorka Výstavní síně Chrudim a Martina Vítková, kurátorka výstavy. 

Na středoevropské umělecké scéně nepřehlédnutelný expresivní malíř Lubomír Typlt se chystá v Chrudimi vystavovat své monumentální obrazy na motivy pubertálního světa. Přilákal ho sem světelný prostor výstavního sálu ve funkcionalistickém divadle Karla Pippicha podobný pražské Městské knihovně.

Lubomír Typlt se v roce 1975 narodil v Jilemnici, vyrostl v Nové Pace, v kraji horských blouznivců. Jedním z jeho bratrů je básník Jaromír Typlt. Část své kariéry realizuje v Německu, kde také studoval. Nejprve absolvoval slavnou pražskou Hollarku a byl žákem Jiřího Načeradského na brněnské FAVU. Pokračoval na Kunstakademii v Düsseldorfu, kde měl to štěstí potkávat profesory Markuse Lüpertze, Gerharda Merze a A. R. Pencka. S dvěma z nich později společně vystavoval.

Typlt je figurálním malířem, který občas učiní smysluplnou odbočku ke geometrické abstrakci a objektům, či instalacím složeným z běžných předmětů jasných a razantních tvarů, z kol, barelů, konvic nebo deštníků. Je také členem hudebního uskupení WWW, pro něž píše texty.

Název chrudimské výstavy Chtěl bych pomoci slunci hořet je převzat z autorovy básně – textu z právě vycházející desky. Pozornost si Typlt získal velmi záhy svým sebejistým a expandujícím rukopisem a provokativními tématy. Od mrtvé kočky, kterou našel na u cesty, se přesunul k Pinocchiovi a rytířům. Nejsoučasnější je téma zlobivých dětí, často sestavovaných do kompozic s názvem Založíme vlastní stát, Velká panika, Parlament nebo Kontrarevolucionářky.

Výrazně barevná, neklidně dynamická plátna Lubomíra Typlta z posledních tří let ovládnou Výstavní síň v Divadle Karla Pippicha.

Fotogalerie