Petr Malina: Ve městě

Datum: Pátek, 9. října 2015 v 17:00 hodin
Místo: Výstavní síň Chrudim

                 

S počínajícím podzimem se ve Výstavní síni Chrudim představí malíř mladší střední generace, Petr Malina (1976). Autor na sebe upozornil už krátce po absolutoriu Akademie výtvarných umění, kde se jeho tvorba utvářela především v malířském ateliéru Jiřího Sopka. Tam získala svůj charakteristický výraz v podobě formálního pojednání i koloristické propracovanosti. Důležitou inspiraci načerpal i během dvou zahraničních stáží. V Německu prošel malířským ateliérem profesora Gerda van Dülmena v Karlsruhe a o rok později studoval na Middlesex University v Londýně.

Klíčovým tématem a zásadním inspiračním zdrojem se Malinovi stalo městské a příměstské prostředí, do něhož situoval osobní zážitky, vzpomínky nebo pozorování. Jak sám autor říká: „Nejvíce podnětů nacházím na cestách do zahraničí, kdy je člověk vytržen ze svého prostředí a je tak vnímavější a citlivější k pozorování svého okolí.“ Takto vzniklé malby jsou však překvapivě intimní. Jsou to například chvíle odpočinku či zdánlivě banální momentky, které vyplňují prostor mezi klíčovými životními situacemi. Tak se na plátnech Petra Maliny objevují na rohu ulice postávající lidé, spěchající zaměstnanci v pracovních oblecích nebo dvojice jdoucích žen, často je v nich pouze architektura.

Typická je pro Malinovy obrazy určitá citová nezúčastněnost. Autor jako by na sebe vzal roli profesionálního pozorovatele, který bez vlastní emoční interpretace umožňuje divákovi nahlédnout do běžného života jiných lidí. Vidí přitom příběhy tam, kde je už ostatní nevidí a vrací tak smysl obyčejným věcem a momentům, kterým jsme už při normálním denním shonu přestali přikládat význam.

Postup, jakým takové momenty objevuje a zachycuje, se přitom v průběhu let mírně proměnil. Malina své malby nejprve koncipoval na základě akvarelových kreseb nezávislých na prožité realitě, později na základě náhodně i cíleně pořizovaných fotografií. Velký důraz pak klade na koloristické pojednání malby.   

Na chrudimské výstavě nás autor zavádí opět do městského prostředí – jak ostatně odráží i název výstavy. Umožňuje nám projít se pohledem po ulicích Londýna, Berlína nebo Mnichova, vede nás do prostředí výjimečné moderní architektury, výstavních síní, do parků a jiných míst aktivního odpočinku. Nabízí divákovi velmi dobře konkretizovanou atmosféru chvíle a místa, a tak i jakousi konfrontaci cizí životní reality a zkušenosti se svou vlastní, někdy banální, někdy exotickou. Věříme, že to pro návštěvníky Výstavní síně Chrudim bude příjemná konfrontace, ba snad i nezapomenutelné setkání.

 

 

Kurátorka výstavy: Kateřina Tučková